تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
 
آدرس ایمیل معتبر نمیباشد    
 
 
خدمات بانكی و تسهیلات ارزی

خدمات بانكی و تسهیلات ارزی


از دیگر فعالیتهای خدماتی صنعت توریسم فعالیت‌های بانكی و انجام امور ارزی توریست‌ها می‌باشد. اعمال سیستم‌های ارزی مناسب نه تنها رضایت خاطر توریست‌ها را فراهم می‌سازد بلكه كمبودهای ارزی را نیز جبران نموده و روندی متعادل در عرضه و تقاضای آن به وجود می‌آورد. كشورهایی كه وضعیت ارزی مناسبی دارند بایستی تسهیلات ارزی كافی جهت مسافرت اتباع خود مقرر دارند و در صورتی كه در شرایط استثنایی، مانند زمانی كه نیاز مبرم به ارز خارجی دارند سعی نمایند كه كنترل ارزی خود را در مورد مسافرین با اتخاذ تدابیری خاص و در چارچوب تعهدات بین‌المللی كه در ‌این زمینه به عهده گرفته‌اند اعمال نمایند. در مواقعی كه فراهم نمودن تسهیلات ارزی فقط تا حد معینی مقدور باشد، لازم است كه كشورهای اعمال كننده كنترل ارزی برای مسافرت‌هایی كه به منظور امور تربیتی، علمی‌و فرهنگی صورت می‌گیرد یك سلسله مقررات ترجیحی ارزی وضع و اجرا نمایند. دیگر‌اینكه تشریفات مربوط به اعلام وجوهی از ارز خارجی كه مسافرین در موقع ورود همراه دارند حتی المقدور و در كمال سادگی انجام پذیرد و در صورتی كه مقادیر ارز خارجی همراه مسافران طبق موازین قانونی تبدیل به پول محلی شده باشد هر مقدار از آن كه در كشور مورد بازدید مورد استفاده قرار نگرفته، بایستی قابل تبدیل به سایر ارزهای خارجی باشد. همچنین لازم است موجباتی فراهم گردد كه تبدیل ارز خارجی به پول محلی به وسیله بانك‌های دولتی و یا مؤسسات خصوصی مجاز، در كشورهای مورد بازدید امكان پذیر باشد. امكان استفاده از كارت‌های اعتباری نیز در هنگام مسافرت‌های بین‌المللی كه اكنون در بعضی كشورها مجاز گردیده است می‌بایست مورد توجه كلیه كشورها قرار گیرد زیرا ‌این موضوع، خود یك وسیله داد و ستد و صدور اجناس و كالاهای مختلف می‌باشد. نظر به ‌این كه ازدیاد هرگونه مالیات و عوارضی كه در موقع ورود و خروج به توریست‌ها تحمیل شود، باعث عدم استقبال و ركود بازار گردشگری می‌گردد لازم است دریافت‌ این گونه عوارض لغو شود ویا‌ میزان آن را تا حد ممكن كاهش داد و مقررات مربوط به چنین عوارضی را به طور كامل و مشروح به اطلاع توریست‌ها و آژانس‌های توریستی رساند.

 

نكاتی در مورد خدمات بانكی:


امروزه به دلیل گسترش بانكداری الكترونیك و كاهش تبادل پول‌های كاغذی استفاده از كارت‌های اعتباری الكترونیكی در داخل و خارج كشور بسیار معمول و مرسوم گشته كه كمك شایانی به سهولت سفر و امنیت وجوه نقد همراه مسافرین نموده است،اما نكته ای كه مسافرین باید به آن توجه نمایند داشتن كارت‌های اعتباری از بانك‌ها و موسسات مالی است كه امكان سرویس دهی 24 ساعته ودر تمام نقاط كشور را دارا باشند و حتی المقدور باید سعی شود قبل از مسافرت از داشتن شعبات كارت مورد نظر در مقصد اطلاع حاصل نمود و بهتر می باشد كه در طول مسافرت دو یا سه كارت اعتباری و مقدار كمی پول نقد به همراه داشت تا در صورت بروز مشكلات از كارت جایگزین استفاده نمود.
در مورد كارت‌های بین المللی مانند Visa card و Master card نیز باید گفت كه این كارت‌ها در كشور ما به دلیل تحریم‌های بین المللی قابلیت استفاده ندارند و امكان دریافت این كارت‌ها از بانك‌های داخلی مقدور نیست و مسافرین عازم خارج از كشور باید به این مساله توجه نمایند و همچنین به مسافرینی كه از خارج كشور قصد مسافرت به ایران را دارند اطلاع دهند كه به همراه خود ارز بین المللی معتبر داشته باشند .در حال حاضر بعضی از بانك‌های كشور برای رفاه حال مسافرین خارجی در مبادی ورودی كشور اقدام به دادن كارت‌های اعتباری موقت داخلی به آنها نموده اند كه مسافرین در هنگام ورود با پرداخت مقدار معینی ارز به نرخ روز در كارت خود اقدام به دریافت اعتبار به ریال می كنند كه این كارت‌ها موجبات امنیت خاطر مسافرین را در طول سفر در كشور فراهم می كند.
از نكات دیگری كه مسافرین باید در هنگام مسافرت به آن توجه نمایند این است كه در هنگام ورود مقدار كمی از ارز همراه را به اندازه هزینه یك یا دو روز تبدیل نمایند ،زیرا در طول سفر شانس این وجود دارد كه نرخ تبدیل بالاتر رود و مسافرین بتوانند مبلغ بیشتری دریافت نمایند .
از نكات دیگردر طول مسافرت خارجی می توان به مكانهای تبدیل ارز اشاره كرد كه معمولاً در هتل‌ها،مركز خرید،صرافی‌هاو بانك‌هااین امر صورت می پذیرد،كه نرخ تبدیل در هتل‌ها معمولاً مقرون به صرفه نمی باشد اما از امنیت بیشتری یرخوردار است و باید توجه نمود كه از تبدیل پول توسط افراد دوره‌گرد خودداری نمود و از مراكز معتبر و بانكها استفاده نمود.

 

 

انواع هتل‌ها برحسب ستاره
انواع بیمه‌های مسافرتی
خدمات بانكی و تسهیلات ارزی
دفاتر خدمات مسافرتی در ‌ایران
روادید (ویزا)
قراردادهای مسافرتی
کدهای اخلاقی گردشگری
نکاتی در مورد بار مسافر
لوازم و تجهیزات مورد نیاز در هر سفر
آشنایی با لوازم اولیه برای سفر به طبیعت
سايت هاي گردشگري و توريسم
تجهيزات مورد نياز در يك سفر طبيعت‌گردي
چه چیزی با خود ببریم؟
آنچه يك گردشگر بايد بداند
نقشه کامل ایران pdf
مسیر های عمومی گردشگری ایران به تفکیک استانها