تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
 
آدرس ایمیل معتبر نمیباشد    
 
 
نکاتی در مورد بار مسافر

نکاتی در مورد بار مسافر


بار در سفرهای هوایی

میزان بار مسافری در هر پرواز بسته به مدت پرواز، داخلی و خارجی بودن آن و همچنین نوع خطوط هوایی متغیر است. میزان بار مجاز هر مسافر در بلیط او صریحاً در قسمت وزن بار (baggage weight) ذكر شده است. لازم به ذكر است وزن هر بسته یا چمدان شما نباید بیش از 30 كیلوگرم باشد. چرا كه بر اساس قوانین بین‌المللی حمل بسته‌های بیش از این وزن برای سلامتی كارگران فرودگاه‌ها مضر بوده و خطوط هوایی مجاز به پذیرش آنها نمی‌باشند. همچنین بسته‌های بزرگتر از حجم معمول بایستی در بخش بار غیر متعارف (oversize package) پذیرش شوند.
هر مسافر مجاز است فقط یك بسته یا چمدان با ابعاد حداكثر 70 در 50 سانتی متر و حداكثر به میزان 7 كیلوگرم كه داخل آن قابل رویت باشد، به داخل كابین هواپیما ببرد. محتویات مجاز داخل این بسته عبارتند از:

 • كیف پول كه می تواند حاوی پول، كارت اعتباری و كارت های شناسایی باشد
 • مدارك لازم مسافرت مانند گذرنامه و بلیت
 • داروهای ضروری و لازم جهت مصرف در طول پرواز، داروهای به صورت مایع مانند كیت‌های دیابتی و انسولین با مجوز پزشك مسافر قابل حمل به داخل هواپیما هستند
 • عینك های طبی و آفتابی بدون جعبه
 • لنز چشم بدون بطری مایع
 • غذای اطفال كه باید توسط والدین در محل های كنترل چشیده شود و هم چنین لوازم بهداشتی مورد نیاز ضروری مانند دستمال، حوله ، پنبه
 • كلیه لوازم الكترونیكی مانند، دوربین، لپ تاپ، بازیهای كامپیوتری و. . بدون ریموت كنترل
   

ورود اشیا دارای نوك یا لبه تیز مانند ناخن گیر ، چاقو ، سوهان ناخن ، سلاح ، ابزار مغناطیسی و كلیه مایعات شامل: «ژل ها، خمیرها، كرم ها، تركیبی از مایعات و جامدات، هرگونه بسته های فشرده مانند خمیردندان، ژل مو، نوشیدنی ها، سوپ، عطر، خوشبوكننده ها، خمیر اصلاح و... به داخل كابین هواپیما اكیداممنوع است.
مسئولیت حمل و نقل داخلی و بین‌المللی اشخاص و لوازم شخصی و یا کالا به استناد کنوانسیون 12 ورشو و پروتکل 28 سپتامبر 1955 لاهه و کنوانسیون 18 سپتامبر 1961 گوادالاخارا و پروتکل هشتم مارس 1971 گواتامالا به عهده ‌ایرلاین می‌باشد. بنابراین مسافرین هنگام تحویل بار به ‌ایرلاین در مبداء و دریافت آن در مقصد می‌بایست به نکات زیر توجه کافی داشته باشند:

 1. قبل از تحویل بار حتماً نسبت به شمارش چمدانها و بسته‌هائی که قصد تحویل آنها را به ایرلاین دارید اقدام نمائید. شایان ذکراست قراردادن برگه‌ای شامل نام و نام خانوادگی، نشانی کامل، شماره تلفن،مبداء و مقصد به زبانهای فارسی و انگلیسی در داخل هریک از چمدانها،خالی از فایده نخواهد بود، چرا که در صورت مفقود شدن بار و بی‌نتیجه ماندن اقدامات قانونی صورت گرفته در خصوص یافتن آن ،‌این شانس وجود خواهد داشت که مقامات ذیصلاحی که بار مزبور رایافته‌اند پس از باز کردن آن، که قطعاً پس از طی مراحل قانونی صورت خواهد گرفت، صاحب بار را شناسائی و بار را تحویل نمایند.
   
 2. به یاد داشته باشید که به تعداد چمدانها و بسته‌هائی که تحویل ‌ایرلاین داده‌اید می‌بایست رسید در اختیار شما قرار گرفته باشد.
   
 3. در صورت داشتن اضافه بار‌ این حق برای شما محفوظ است که بخشی از بار خود را به مسافر دیگری انتقال دهید.در‌این صورت دقت نمائید که نسبت به دریافت رسید بار انتقال یافته از مسافر مورد اشاره اقدام نمائید.
   
 4. رسید‌های تحویل بار را تا رسیدن به مقصد با دقت نگهداری نمائید.
   
 5. هنگام رسیدن به فرودگاه مقصد بلافاصله پس از عبور از بخش کنترل گذرنامه به بخش تحویل بار مراجعه و منتظر رسیدن بار خود باشید.
   
 6. در صورت دریافت بار بلافاصله به بخش گمرک مراجعه و پس از طی مراحل گمرکی از فرودگاه خارج شوید اما در صورت نرسیدن بار نه تنها نباید به هیچ وجه محوطه تحویل بار را ترک نمائید بلکه می‌بایست با مراجعه به بخش اشیاء گمشده (Lost & found) نسبت به تکمیل فرم مربوطه اقدام نموده و رسید دریافت دارید. پس از انجام ‌این مراحل شما می‌توانید به ترک فرودگاه و مراجعت به منزل اقدام نمائید. توجه داشته باشید که اگر بدون انجام مراحل فوق از محل تحویل بار خارج شوید هیچ مرجعی پاسخگوی شما نخواهد بود. بدیهی است در صورت انجام درست موارد فوق، ‌ایرلاین مربوطه موظف خواهد بود ظرف مهلت قانونی مقرر نسبت به یافتن و تحویل بار ویا پرداخت غرامت طبق مقررات اقدام نماید.
   
 7. در صورتیکه بار شما پیدا نشود ‌ایرلاین مربوطه طبق قانون براساس وزن بار نسبت به پرداخت غرامت اقدام خواهد کرد. بنابراین ادعای شما مبنی بر وجود اشیاء گران قیمت در بار مسموع نخواهد بود، مگر‌اینکه قبل از تحویل بار وجود چنین اشیائی ابراز و توسط گمرک تایید شده باشد.

   

بار در سفرهای زمینی:

در سفرهای زمینی اغلب جابه‌جایی بار و چمدان‌های مسافرین بر عهده خود ایشان می‌باشد. بنابر این بهتر است در این نوع سفرها بار و چمدان‌ها، مقتصدانه و با كمترین حجم ممكن جمع‌آوری شوند. با این همه ذكر نكاتی برای حمل چمدانها در سفرهای زمینی خالی از فایده نیست.

 • در هنگام سفر با اتوبوس در هنگام تحویل بار به كمك راننده شماره یا پلاك مربوط به بار خود را دریافت نمایید
 • از گذاشتن پول، اشیای قیمتی و مدارك و لوازم شكننده در بار خودداری نموده و آنها را حتی‌الامكان در كیف‌های دستی یا جیب لباس‌های خود قرار دهید
 • با توجه به محدودیت فضای بار اتوبوس‌ها، از بردن بار اضافی خودداری كنید. در غیر این صورت می‌توانید بار خود را تحویل باربری مربوطه بدهید تا در چند نوبت برای شما ارسال شود
 • حمل و نقل حیوانات با وسایل نقلیه عمومی به هر شكلی ممنوع می‌باشد. لذا برای انتقال حیوانات مجاز، فقط بایستی از طریق باربری ها اقدام نمایید
 • در سفر با قطار محدودیتی از لحاظ وزنی وجود ندارد. اما میزان بار مجاز مسافرین در قطار از لحاظ حجم بسیار محدود بوده و بسته به نوع بلیط آنها به اندازه یك تا دو چمدان 20 لیتری خواهد بود. لازم به ذكر است برای انتقال بارهای حجیم بایستی به قسمت توشه قطار كه معمولاً در ایستگاه‌های راه‌آهن قرار دارند مراجعه شود
   

 

قوانین و مقررات گمركی كالای همراه مسافر

 

الف- مسافران خارجی
 

 • مسافران خروجی اعم از این كه ایرانی باشند یا خارجی می‌توانند علاوه بر وسایل سفر و لوازم شخصی، كالاهای ایرانی تا سقف مقرر برای مسافران ورودی را همراه ببرند مشروط بر این كه هر دو گروه كالا جنبه تجاری پیدا نكند.
   
 • اتباع خارجی كه به طور رسمی در ایران كار یا تحصیل اشتغال دارند در پایان كار یا تحصیل می توانند لوازم خود را در حد متعارف بدون مجوز یا كارت بازرگانی از كشور خارج كنند.
   

خشكبار

 • خروج انواع خشكبار به همراه مسافر به مقداری كه جنبه تجاری نداشته باشد، بلامانع است. حداكثر مقدار مجاز پسته برای خروج به ازای هر گذرنامه10 كیلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه 100 گرم است.
 • خروج پسته، مغز پسته، خشكبار و زعفران برای مسافران ایرانی عازم سه كشور عراق، سوریه، عربستان ممنوع است.
 • محدودیت فوق شامل جهانگردانی كه دارای گذرنامه خارجی باشند، نمی‌شود.


فرش و گلیم

 • خروج فرش دستباف به همراه مسافر تا سقف 20 متر مربع مجاز بوده و محدودیتی از نظر تعداد قطعات فرش همراه مسافر در سقف متراژ ذكر شده وجود نخواهد داشت.
 • خروج فرش همراه مسافر علاوه بر مرزهای هوایی از مرز زمینی و دریایی نیز مجاز است.
 • خروج فرش‌های نفیس كه دارای ارزش‌های تاریخی و میراث فرهنگی هستند، ممنوع است.
 • خروج فرش همراه مسافر به مقصد كشورهای عراق، سوریه و عربستان مجاز نیست.

 

ارز همراه مسافر

 • به موجب مقررات بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران خروج وجه نقد حداكثر به مبلغ 5000 دلار (و یا معادل آن به ارزهای دیگر) توسط هر مسافر بلامانع است.
   
 • خروج نقدی ارز در قالب چك‌های مسافرتی بانكی بلامانع است.
   

طلا و نقره

 • خروج زیور آلات شخصی همراه مسافر، حداكثر تا میزان 150 گرم از انواع مصنوعات طلا مجاز خواهد بود.
 • خروج مصنوعات و ظروف نقره به عنوان هدیه و سوغات توسط مسافر حداكثر تا میزان 2 كیلوگرم مجاز است. مشروط بر این كه اشیاء مذكور از آثار فرهنگی و تاریخی محسوب نشوند.
   

آثار هنری و اشیاء عتیقه

 • خروج اشیاء عتیقه،‌آثار هنری اصیل، كتاب‌های خطی و چاپ سنگی، قطعات خوشنویسی شده، اوراق مینیاتور، انواع
 • سكه‌های گرانبها و هر نوع اشیای تاریخی و میراث فرهنگی ممنوع است.
   

سلاح و مهمات

 • خروج اسلحه و مهمات و تجهیزات نظامی از كشور ممنوع است.
   

 

ب- مسافران ورودی

مسافران ایرانی یا غیر ایرانی كه از خارج از كشور وارد می‌شوند از اسباب سفر و اشیاء شخصی مستعمل همراه خود می‌توانند در سال یك بار كالا به ارزش حداكثر80 دلار با معافیت از پرداخت حقوق گمركی و سود بازرگانی مازاد بر ارزش مذكور با پرداخت حقوق گمركی و دو برابر سود بازرگانی وارد ترخیص كنند.
اسباب سفر و اشیاء شخصی مستعمل همراه مسافر در صورتی كه جنبه تجاری نداشته باشد به طور كلی از پرداخت حقوق گمركی و سود بازرگانی وارد و ترخیص كنند.
مواد اولیه و قطعات و لوازم فنی برای واحد‌های تولیدی مسافران قابل ترخیص نیست.
اسباب سفر و اشیاء شخصی باید همراه مسافر بوده و یا در زمان توقف وی در خارج به موسسه حمل‌و‌نقل تحویل و به فاصله یك ماه بعد از ورود مسافر به گمرك برسد.
مواد اولیه و قطعات و لوازم فنی برای واحد‌های تولیدی مسافران قابل ترخیص نیست. اسباب سفر و اشیاء شخصی باید همراه مسافر بوده و یا در زمان توقف وی در خارج به موسسه حمل‌و‌نقل تحویل و به فاصله یك ماه بعد از ورود مسافر به گمرك برسد.

ورود طلا، نقره و ارز

 • ورود ارز به كشور به هر میزان آزاد است. مسافران ورودی باید ارز همراه خود را با تسلیم اضهارنامه ارزی به شعب بانك ملی مستقر در مبادی ورودی اظهار و گواهی دریافت كنند.
 • ورود زیور آلات همراه مسافر از قبیل گردنبند،دستبند،گوشواره، انگشتری، النگو، ساعت و غیره در حد متعارف و برای مصارف شخصی به صورت واحد مجاز بوده و ورود مازاد بر آن منوط به كسب اجازه قبلی از بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
   


ابزار آلات همراه كارگران

آلات و افزار دستی مستعمل مربوط به حرفه ایرانیان و خارجیان كه به ایران می‌آیند مشمول معافیت مسافری است مشروط بر این كه:
 

 • اشتغال آن افراد به حرفه و پیشه به تصدیق مقامات كنسولی ایران در كشور محل اقامت قبلی آنان رسیده باشد. در نقاطی كه فاقد مقامات كنسولی ایران باشد ارائه گواهی مقامات محلی كفایت می‌كند.
 • كالا یك ماه قبل از ورود یا تا حداكثر 9 ماه بعد از ورود آنان به گمرك برسد.
 • ماشین آلات و دستگاه‌ها از شمول این مقررات مستثنی بوده و تابع قانون صادرات و واردات هستند.
 • جنبه تجاری نداشته باشد.

   

كالاهای همراه ایرانیان مقیم خارج

لوازم خانه و اشیاء شخصی مستعمل ایرانیان مقیم خارج اعم از مسافر با گذرنامه عادی، خدمت و یا سیاسی كه مدت اقامت آنان در خارج یك سال یا بیشتر بوده و شش ماه آخر آن متوالی باشد و لوازم خانه و اشیاء مستعمل اتباع خارجه برای اقامت به ایران وارد می‌شوند مشمول معافیت است، مشروط بر این كه:

 • لوازم و اشیای مزبور از كشور و محل اقامت مسافر حمل و یك ماه قبل تا 9 ماه بعد از ورود مسافر به گمرك برسد.
 • لوازم و اشیای مزبور با وضع و شئون اجتماعی آنان مناسب بوده و جنبه تجاری نداشته باشد.
  ظرف مدت پنج سال قبل از آن از چنین معافیتی استفاده كرده باشند.
 • كارمندان دولت كه برای انجام ماموریت یك ساله و یا بیشتر به خارج اعزام می‌شوند در صورتی كه قبل از پایان ماموریت و توقف یك ساله وارد كشور شوند، مشمول شرط مدت یك ساله توقف مذكو در این بند نخواهند بود.
  منظور از اشیاء و لوازم شخصی مذكور در این قانون اشیایی است كه عرفاً فقط مورد استفاده صاحب آن قرار گیرد و منظور از لوازم خانه اشیایی است كه عرفاً مورد استفاده خانواده صاحب آن اشیا هنگام اقامت در یك محل باشند.
   

انواع هتل‌ها برحسب ستاره
انواع بیمه‌های مسافرتی
خدمات بانكی و تسهیلات ارزی
دفاتر خدمات مسافرتی در ‌ایران
روادید (ویزا)
قراردادهای مسافرتی
کدهای اخلاقی گردشگری
نکاتی در مورد بار مسافر
لوازم و تجهیزات مورد نیاز در هر سفر
آشنایی با لوازم اولیه برای سفر به طبیعت
سايت هاي گردشگري و توريسم
تجهيزات مورد نياز در يك سفر طبيعت‌گردي
چه چیزی با خود ببریم؟
آنچه يك گردشگر بايد بداند
نقشه کامل ایران pdf
مسیر های عمومی گردشگری ایران به تفکیک استانها