انواع کیسه خواب ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۴۲:۲۶ ق.ظ

انواع کیسه خواب

پر :

 یک انتخاب سنتی به جهت گرمای فوق العاده و اندازه کوچک است . مرغوبیت پر استفاده شده در کیسه خواب با عددی درصدی مشخص می شود مانند %80 که به عنوان مثال این عدد بیانگر 80 درصد کرک و 20 درصد پر است. هرچه میزان کرک بیشتر باشد جنس پر مرغوب تر است. عایق گرما بودن پر نیز با واحدی به نام CUIN مشخص می شود. که این عدد میزان ارتفاع 30 گرم پر را به واحد اینچ بیان می کند یا به عبارتی مقدار پف کردن یا باد شدن پر.

الیاف :

انتخابی خوب برای راحتی و گرما و مقاومت در برابر رطوبت هستند به علاوه اینکه برای شست وشو نیز مشکلی ندارد.این الیافهای ساخته بشر ، گرمای بدن را به طور یکنواخت در سرتاسر کیسه خواب توزیع می کنند. این الیاف در کیسه خواب در لایه های مختلف گذاشته می شوند تا این لایه بندی شما را در مقابل سرما محافظت کنند.

برای شستشوی کیسه خواب آنرا باید با دست یا در دمای 30 درجه سانتیگراد با ماشین بشویید و بدون استفاده از خشک کن ماشین ، کیسه خواب را در فضای باز قرار دهید تا خشک شود.

 دمای کیسه خواب :

: Maximum comfort temperature حداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در کیسه خواب می تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد ، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد Comfort temperature  : دمایی که در آن یک زن عادی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد

Lowest comfort : کمترین دمایی که یک مرد عادی در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بخوابد بدون اینکه از خواب بیدار شود

Extreme temperature : کمترین دمایی که کیسه خواب می تواند از یک زن عادی در مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن محافظت کند. این حالت اجازه شش ساعت خواب غیر راحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید به فرد میدهد. زمانی که میخواهید کیسه خواب انتخاب کنید با توجه به شرایط و نوع فعالیتی که در نظر دارید انجام دهید به دمای راحت comfort توجه کنید. به هر حال احساس سرما و یا گرما برای بدن ما مطلوب نیست و توان جسمی ما را کاهش می دهد.

شرایط فیزیولوژی در ارتباط با سرما و گرما سوخت و ساز: زمانی که شخص در خواب است 75 تا 100 وات گرما تولید می کند که این عدد به عواملی چون جنسیت ، سن ، وزن ، عادات و آمادگی جسمانی بستگی دارد.

 وزن: افرادی که دارای اضافه وزن هستند سوخت و ساز کند تری دارند. این افراد بیش از مقدار مورد نیاز میخورند ولی در مقابل معمولا کوهنوردان در حین برنامه کمتر از میزان مورد نیاز کالری دریافت می کنند و افراد چاقی نیز نیستند. در ذکر این اعداد شرایط کوهنورد در نظر گرفته شده است زیرا افراد چاق مقاومت و محافظت بیشتری در مقابل سرما نسبت به افراد لاغر دارند.

 سن: سوخت و ساز با سن کاملا در ارتباط است. افراد مسن عموما گرمای کمتری تولید می کنند و زودتر از جوانترها احساس سرما می کنند.

جنسیت: خانمها بیشتر از آقایان احساس سرما می کنند و اصطلاحا سرمایی ترند به همین دلیل دمای راحت برای خانمها 5 درجه بیشتر از دمای راحت آقایان است. عادت ها: اکثر مردم در خانه هایی با سیستم گرمایش مرکزی زندگی می کنند. و در محل کار و ماشین هایشان سیستم گرمایشی دارند. این سبک زندگی توان بدن را در مقابل سرما و گرما کاهش می دهد.

تجربه: تجربه و آشنایی با شرایط خوابیدن در محلهای باز و طبیعت کارایی فرد را به مرور در راحت تر بودن در این شرایط افزایش می دهد. معمولا شخصی که برای اولین بار درون کیسه خواب می خوابد احساس ناراحتی و سرمای بیشتری می کند تا یک کوهنورد با تجربه در همان شرایط.

آمادگی جسمانی: در صورت داشتن ورزیدگی و آمادگی جسمانی خواب راحت تر و بدنی گرم تر خواهیم داشت. یک بدن خسته گرمای کمی تولید کرده و باعث می شود فرد خیلی زود احساس سرما کند.

چند توصیه سودمند :

به هنگام خرید کیسه خواب به نوع فعالیت ، دما و رطوبت ، اندازه و حجم کیسه خواب و وزن کیسه خواب توجه کنید و از افراد با تجربه تر کمک بگیرید.

برای داشتن یک خواب راحت به این موارد نیز توجه کنید :

  یک زیرانداز خوب بخرید تا علاوه بر اینکه بر روی آن احساس راحتی داشته باشید از سرمای زمین نیز مصون بمانید. یک چادر خوب بخرید .یک چادر خوب شما را در مقابل هوای بد محافظت می کند. خوابیدن در شرایط باد و یا رطوبت به شدت از کارایی و گرمای کیسه خواب شما کم می کند.

خودتان را به لباسهای اضافی مجهز کنید. این لباسهای را در شرایط بسیار سرد و یا در طول شب بپوشید. در شرایط سرمای زیر صفر در صورت نیاز از کلاه ضد طوفان و اگر دارید کیسه بیواک ، نیز استفاده کنید.

  درست و کامل بخورید در غیر اینصورت بدن گرمای کمتری تولید می کند و بدن در مقابل سرما حساس می شود. نوشیدن هم بسیار مهم است زیرا که کمبود آب بدن نیز موجب کاهش گرمای تولیدی در بدن میشود. از نوشیدنیهای الکلی به شدت پرهیز کنید. این نوشیدنیها به شما یک احساس گرمای موقت می دهند اما مدتی بعد شما احساس سرمای بیشتری نسبت به قبل خواهید کرد.

تجهیزات خود را خشک نگه دارید به خصوص کیسه خوابتان اگر پر باشد با خیس شدن بسیار ناکارآمد می شود. برای این منظور می توانید از روکشهای مخصوص ضد رطوبت استفاده کنید. در هر صورت در اولین فرصت کیسه خوابتان را در فضای باز خشک کنید ، به عنوان مثال در طول روز بر روی چادرتان پهن کنید. در صورت امکان هر از گاهی هوای تازه وارد چادرتان کنید تا هوای داخل چادر دم کرده و مرطوب نشود

منبع:

http://www.payam-zardkouh.ir/fa  

نحوه چیدن و بستن کوله پشتی ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۳۴:۵۳ ق.ظ

نحوه چیدن و بستن کوله پشتی

 

وسایل ضد باران :

جای قرار گرفتن این وسایل در بالای کوله پشتی است،جایی که بصورت قابل دسترسی باشد


کیت کمکهای اولیه:

در قسمت بالا با دسترسی سریع


سنگین ترین وسایل:
این وسایل باید در بین دو صفحه شانه و تا جای ممکن نزدیک به پشت قرار گیرد


ظروف حمل سوخت: 
بایستی بیرون کوله و بصورت ایستاده قرار بگیرد


چادر:
چادر خود را در یک کیسه ضد آب قرار داده و در بالا یا پایین بیرون کوله خود ببندید


وسایل همیشه مورد نیاز:
وسایلی مانند چراغ  قوه،قطب نما،ضد آفتاب،نقشه ها و کتابهای راهنما بایستی در جیب بیرونی کوله با دسترسی سریع و آسان قرار گیرد
در کوله پشتی دسته بندی و دسترسی آسان به وسایل دو نکته بسیار کلیدی هستند
از این نکات لازم به عنوان راهنمای بستن کوله پشتی استفاده کنید


کیسه های ضد آب:
این کیسه ها برای حمل وسایلی که بایستی خشک باشند مانند لباسهای اضافه یا کیسه خواب در نظر گرفته شده اند


قمقمه آب:
بیرون کوله جائیکه به سادگی در دسترس باشد


وسایل سبکتر:
وسایل سبکی مانند زیرانداز و کیسه خواب باید در انتهای کوله پشتی شما قرار گیرد

لوازم و تجهیزات مورد نیاز در هر سفر ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۱۱:۴۴ ق.ظ

لوازم و تجهیزات مورد نیاز در هر سفر

 

برنامه های شهری  


برنامه یک روزه گردش در شهر:
لوازم مهم مورد نیاز:
کیف معمولی -
 
آب معدنی کوچک -
 
کفش مناسب -
 
- کلاه

برنامه چند روزه گردش در شهر:

کوله با ظرفیت ماکزیمم 40لیتر 
-
 لباس مناسب فصل -
کلاه 
-آب معدنی بزرگ
کیسه خواب

 برنامه های طبیعت گردی

 

برنامه یک روزه طبیعت: 

لوازم مهم:
کوله یک روزه 
 
آب معدنی بزرگ
کفش مناسب 
 
کلاه
 لباس مناسب فصل

 برنامه یک روزه سنگین کوهنوردی یا طبیعت:


لوازم مهم
کوله
کفش 
 
گتر
 باتوم 
فلاسک آب جوش
آب معدنی 
قطب نما
زیرانداز
 لباس مناسب فصل
 

:  برنامه چند روزه طبیعت 

لوازم مهم:
کوله 
کفش مناسب
 چادر
کیسه خواب 
 
گتر 
 
باتوم
 زیرانداز 
 
آب معدنی بزرگ 
نایلون زیرانداز چادر
هدلایت
پانچو  
گاز و لوازم همراه
لباس مناسب فصل

برنامه های چند روزه طبیعت گردی و کوهنوردی سنگین

لوازم مهم :  
 
چادر 
 
کیسه خواب
  کفش مناسب
 گتر
 باتوم
جوراب
کوله
 هدلایت
 پانچو
 زیرانداز
کلاه پشمی
 بادگیر(کاپشن گورتکس)
) نایلون (زیرانداز چادر
 بند کفش
 لباس مناسب
 آب معدنی
 گاز و لوازم همراه
 آتش زنه و فندک
 قطب نما
 چاقو

www.tagbox.ir

تگ(تجهیزات گردشگری)

سوغات سفر ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۲۳:۱۷ ق.ظ

سوغات سفر

یکی از آداب و رسوم قدیمی و شایسته ایرانیان در هنگام بازگشتن از مسافرت آوردن هدیه یا تحفه ای به رسم یادبود و به عنوان سوغات یا ره آورد برای اقوام و دوستان است

این رسم قدیمی سال های متمادی است که در فرهنگ ایرانیان جای گرفته و به جرات می توان گفت که به یکی از الزامات سفر نیز تبدیل شده است.

هر شهر و مقصدی با توجه به فرهنگ بومی و سنتی اش سوغات مخصوص خودش را دارد. در این میان صنایع دستی نقش و جایگاه ویژه ای دارند. چرا که بیانگر قدمت و غنای فرهنگی هر منطقه می باشد. علاوه بر این نشان دهنده ذوق و هنر و سلیقه مردمانی است که در آن منطقه زندگی می کنند.  

آشنایی با سوغات هر منطقه و شناخت کامل از خصوصیات آن می تواند کمک شایانی به مسافران نماید. به عنوان نمونه اگر تا کنون به شهرهایی چون میبد در یزد و یا لاله جین در همدان سفر نکرده اید، بهتر است قبل از عزیمت در رابطه با ره آورد این شهرها کاوش کرده و برنامه سفر خود را طوری تنظیم نمایید که برای چند ساعتی هم که شده از کارگاه های ساخت ظروف سفالین و سرامیکی دیدن نمایید. چرا که سفر شما به این مناطق به هر دلیل که باشد، این ارزش را دارد که از کارگاههای صنایع دستی خاص این سرزمین ها و همچنین از فروشگاههای عرضه محصولات هنری و سنتی بازدید کنید.

 بازدید از فروشگاه های صنایع دستی و خرید از آنها قطعا  ارزش بسیاری  دارد. زیرا این کالاها بی نظیرند: تنوع رشته های صنایع دستی ایران به حدود بیش از 240 رشته می رسد، و زیبایی خاص محصولات کشورمان، شهرت جهانی را برای این کالاها به ارمغان آورده است. مطابق آمار رسمی: « ایران به لحاظ داشتن متنوع ترین صنایع دستی دارای مقام اول در جهان می باشد. علاوه بر این یکی از 3 قطب مهم این هنر_صنعت  در دنیا محسوب می شود.

       یک نکته مهم در خرید صنایع دستی و البته در خرید هر نوع کالای هنری آن است که بتوانیم تا حدودی اصالت و کیفیت کالا را تشخیص دهیم. زیرا متاسفانه به دلایل مختلف گاهی در ارایه و ساخت این محصولات، انواع شیوه های نادرست به کار میرود تا هزینه تمام شده به حداقل برسد. تقلب و تخلف  در ساخت صنعت دستی گاهی تا آنجا پیش رفته است که باعث شده تا کالا اساسا در مقوله صنایع دستی قرار نگرفته و به عنوان کالایی  تماما ماشینی و صنعتی شناخته شود.

       برای نمونه می توان به  سطوح نقاشی شده و کپی شده به شکل نقوش خاتم، که در دوره ای به جای ظروف خاتم بر اشیا چسبانده و به نام خاتم اصل فروخته می شد، و یا قلمزنی های قالبی که تماما ماشینی  انجام میشد و همچنین  ترمه  کارخانه ای که به نام ترمه اصل و دست بافت فروخته می شود، اشاره نمود.

      در اینجا این سوال مطرح است که اساسا اطلاق عنوان صنایع دستی  به چه محصولاتی صحیح می باشد؟ برای این دست ساخته ها تعابیر متفاوتی ارایه شده است. اگر چه تعریف زیر تنها تعریف موجود در مورد صنایع دستی ایران نمی باشد ولی کاملترین بیانی است که انواع مختلف این هنر را پوشش می دهد. و در شناخت این گونه محصولات کمکمان می کند:

       « صنایع دستی به مجموعه ای از هنرها و صنایع اطلاق می شود كه به طور عمده با استفاده از مواد اولیه ی بومی و انجام قسمتی از مراحل اساسی تولید به كمك دست و ابزار دستی محصولاتی ساخته می شود كه در هر واحد آن ذوق هنری و خلاقیت فكری صنعتگر سازنده به نحوی تجلی یافته و همین عامل، وجه تمایز اصلی این گونه محصولات از مصنوعات مشابه ماشینی و كارخانه اي مي باشد.»

 تمامی صنایع دستی ایران با وجود گستردگی فراوان دارای ویژگی های مشترک و عمومی می باشند که عبارت است از:

 1- انجام قسمتی از مراحل اساسی تولید، توسط دست و ابزار و وسایل دستی، برای تولید هر یك از فراورده های دستی مراحل متعددی طی می شود، البته انجام كلیه ی این مراحل به وسیله ی دست و ابزار و وسایل دستی الزامی نیست و چنانچه تنها قسمتی از مراحل اساسی تولید به این طریق انجام شود، محصول تولید شده صنایع دستی محسوب می گردد.

 2- حضور مؤثر و خلاق انسان در تولید و شكل بخشیدن به محصولات ساخته شده و امكان ایجاد تنوع و پیاده كردن طرح های مختلف در مرحله ی ساخت این گونه فرآورده ها. 

3-  تأمین قسمت عمده ی مواد اولیه مصرفی از منابع داخلی.

 4- داشتن بار فرهنگی (استفاده از طرح های اصیل، بومی و سنتی)  

 5- عدم همانندی و تشابه فراورده های تولیدی با یكدیگر. 

 6 - عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد در مقایسه با سایر رشته های صنعت.

 

       امروزه به دلایل گوناگون از جمله: گستردگی شهرها و تبدیل آنها به کلان شهر، و به تبع آن در هم تنیدگی فرهنگ ها و اقوام، در دسترس بودن مواد اولیه مختلف در بسیاری از شهرها، تبادل دانش فنی در زمینه ساخت محصولات و امکان آموزش امروزی این نوع دانش و ... ،  انواع صنایع دستی در انواع شهرهای ایران ساخته می شود. دیگرهنرمندان  خاتم کار  نه تنها در شیراز و اصفهان ، بلکه در تهران و مشهد و تبریز و حتی زاهدان و خوزستان و شمال ایران هم به تولید این آثار مشغول می باشند.

       تقریبا در تمامی شهرها نیز فروشگاههای صنایع دستی با انبوهی از آثار مختلف بومی و غیر بومی طیف وسیعی از کالاها را در معرض انتخاب مسافرین قرار می دهند. به این دلایل  بسیار اتفاق می افتد که خریدار سر در گم از تنوع این اجناس و بی اطلاع از صنایع بومی، تنها بر اساس علاقه اش به هنر دستی، سوغاتی را خریداری می نماید در حالیکه می توانسته نمونه مشابه و حتی مناسبتر آن را  به راحتی در شهر و دیار خود یا شهر های دیگر بیابد. غالبا مسافران وقتی این موضوع را در پایان سفر یا مدتها پس از سفر در می یابند، از خرید خویش دلزده و پشیمان میشود. تنها راه احساس نکردن این دلزدگی از خرید، داشتن آگاهی و دانش از مناطق مقصد می باشد.

       برای مثال در سفر به آباده ( در استان فارس)، اشیا منبت کاری شده بسیار خاصی را می یابیم . در صورتی که در سفرمان هزینه ای را برای خرید سوغاتی اختصاص داده باشیم،  این اثار گزینه مناسبی می باشند. چرا که  این نوع منبت مختصِ شهرستان آباده بوده و ویژگی های منحصر به فردش  این هنر را در ایران و جهان  از شهرت  زیادی برخوردار کرده است. به همین منوال سوزن دوزی در بلوچستان، قلمکار در اصفهان ، پته دوزی در کرمان و ...شهرت جهانی دارند. پس به تبع سوغات بردن هر یک از آنها برای شهر مادر انتخاب شایسته ای نیست.

       در این میان اگر تا حدودی با صنایع دستی بومی مناطق  مختلف ایران آشنا شویم، با آگاهی بهترمی توانیم از سفرهایمان ره آوردهای مادی و معنوی مناسب تری را ارمغان آوریم.  در این شماره جهت آگاهی اولیه وایجاد زمینه ذهنی برای شما عزیزان در موردِ  کلیت هنرهای سنتی ایران جدول زیر را خدمتتان ارایه می نماییم. شما با مطالعه آن  با مهمترین کالاهای بومی در هر استان ایران آشنا می شوید، و می توانید از میان آنها بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

 

 

نام استان

معرفی برخی رشته های بومی صنعت دستی

خوردنی های محلی

1

آذربایجان شرقی

چاپ کلاقه ای، سفالگری و سرامیک سازی، نقره کوبی

نوقا

2

آذربایجان غربی

منبت کاری، منجوق دوزی، رودوزی

نقل

3

اردبیل

گلیم بافی، کاشی معرق، منبت چوب

حلوای سیاه

4

اصفهان

قلمکار سازی، کاشی سازی، میناکاری

گز

5

ایلام

گلیم نقش برجسته،نمد مالی، چیغ بافی( از متعلقات سیاه چادر)

کله کنجی

6

بوشهر

عبا بافی، حصیر بافی، گره چینی

رنگینک

7

تهران

شیشه گری سنتی، سرامیک سازی، نقاشی روی چرم

شیر برنج

8

چهار محال و بختیاری

نمد مالی، جل بافی، بهون بافی(سیاه چادر عشایر بختیاری)

کاچی

9

خراسان جنوبی

برک بافی، چلنگری، خراطی

زرشک

10

خراسان رضوی

فیروزه تراشی، ابریشم بافی، ملیله کاری

زعفران

11

خراسان شمالی

چاروق، کلاه کرکی، سفره کردی

قره قوروت

12

خوزستان

کپو بافی، سبد بافی، محصولات پوستی

خرما

13

زنجان

چاقو سازی، ملیله سازی،چاروق سازی

نان شیرمال ترکی

14

سمنان

سفالگری، نمد مالی، دستباف ها

کشک (شاهرود)

15

سیستان و بلوچستان

سکه دوزی، سوزن دوزی، حصیر بافی

کشک زرد (زابلی)

16

فارس

خاتم سازی، معرق، گبه

مسقطی

17

قزوین

نقاشی پشت شیشه، نگارگری، خطاطی

باقلوا

18

قم

خرمهره، تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، چلنگری

سوهان

19

کردستان

نازک کاری چوب، اروسی سازی، کلاش( نوعی گیوه)

شیرینی کنجد

20

کرمان

پته دوزی، مسگری، مشبک چوب

پسته

21

کرمانشاه

گیوه بافی، موج بافی، چرم سازی

نان برنجی و کاک

22

کهگیلویه و بویراحمد

جل بافی، توبره، آیینه دان

نان بلیط (نان بلوطی)