همه چیز در مورد لباس اسکی ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ۰۷:۳۷:۱۴ ق.ظ

لباس اسکی

 با توجه به نزدیک بودن به فصل زمستان اسکی بازان رفته رفته خود را برای شروع فصل اسکی آماده می کنند. در چنین شرایطی تهیه تجهیزات و لوازم مناسب امری مهم و ضروری به شمار می رود. یکی از مهمترین تجهیزات اسکی لباس مناسب و مجهز می باشد..برای خرید یک پوشاک اسکی مناسب دانستن این نکته که کارایی آن چگونه است از اهمیت بسزایی برخوردار است. اما قبل از آن بیایید نگاهی اجمالی به شیوه پوشش بدن یک حیوان نظیرسگ یا گربه به هنگام سرما نگاهی بیندازیم، پوشش بدن حیوانات به گونه ایست که به بدنشان چسبیده و کمترین فاصله ممکن را با سطح بدنشان دارد، سبک بوده و همچینین نازک می باشد. نرم و راحت بودن آن یکی دیگر ازویژگی های اصلی آن است، متراکم بوده و در نهایت حرارت بدنشان را نگه می دارد. بر همین اساس بوده که تولیدکنندگان لباس اسکی با الهام گرفتن از طبیعت و موجوداتی که در آن زندگی می کنند، لباس اسکی را طراحی کرده و با استفاده از علوم روز دنیا بهترین و با کیفیت ترین لباس را به بازار عرضه کرده اند.

یک لباس مناسب برای اسکی این امکان را به شما میدهد که از اسکی کردن خود در پیست اسکی لذت ببرید اما یک لباس نا مناسب شما را وادار می کند که برای تعطیلات بعدی یک منطقه ساحلی را برای گذراندن اوقاتتان انتخاب کنید

 

اصول و سیستم سه لایه

بهترین شیوه برای پوشیدن لباس در زمستان این است که از اصول سه لایه در لایه های لباس پیروی کنید. این شیوه به شما این انعطاف پذیری را می دهد که به موقع نیازتان لایه ها را بسته به موقعیت آب و هوایی و نیز میزان فعالیت بدنی خودتان کم یا زیاد کنید.

 در ادامه در رابطه با این سه لایه بیشتر توضیح داده خواهد شد:

  • لایه فیتیله ای (Wicking Layer):لایه ای است که مستقیما با پوست بدن در تماس است و یکی از مهمترین لایه ها است که رطوبت و عرق را دریافت می کند و به بیرون یا لایه بعدی انتقال می دهد و بسته به نوع فعالیت از مواد مختلفی تشکیل شده است . به دنبال پوششی باشید که الیاف ترکیبی(عموما  پلی استر) داشته باشد. این نوع پوشش شما را گرم و خشک نگه داشته و راحت است. ابریشم هم گزینه خوبی است چرا که عموما الیاف طبیعی قابلیت wicking را دارند.
  •   لایه عایق (Insulating Layer): لایه میانی را عموما پولیور ها، جلیقه ها، سویشرت ها و ژاکت ها در بر میگیرند.هدف از استفاده از این لایه گرم نگه داشتن  بدن در مقابل سرما بیرون است که با به دام انداختن هوا در بین الیاف انجام می شود.به عبارتی لایه ای است که دمای بدن را حفظ می کند. رطوبت را از لایه زیرین می گیرد و به لایه بعدی انتقال می دهد. نکته مهم و قابل توجه آنکه لایه میانی و لایه داخلی باید حتما به هم چسبیده باشند تا تنفس کامل انجام شود. عمده ترین مواد سازنده این پوشش عبارتند از پشم گوسفند، کرک و گاها برخی الیاف ترکیبی که حتی به هنگام خیس شدن نیز زود خشک می شوند.
  •  لایه محافظتی( Protection Layer): لایه بیرونی یا همان لایه محافظتی که شما را در مقابل عناصر زمستانی نظیر سرما، برف، رطوبت و... مصون نگه می دارد. علاوه بر دفع آب و رطوبت حاصل از برف، باران و تگرگ، ضد باد نیز هست. هم چنین اجازه تبخیر عرق بدنتان را نیز میدهد.به عبارتی یک لباس درست و حقیقی زمستانی با استفاده از الیافی که سخت در هم تنیده شده اند ضد آب  ( waterproof ) وضد باد ( windproof )  بوده و قابلیت تنفس را نیز دارد.

بسته به شرایط آب و هوایی و نیز نوع فعالیتی که شما انجام می دهید تنوع بسیار زیادی از این نوع پوشش در بازار تجهیزات مربوط به تفریحات زمستانه و اسکی وجود دارد. بسته به نیازتان می توانید از لباس هایی که کلاه، دکمه سر دست، جیب، زیپ و سایر جزئیات دیگر که ممکن است به هنگام طوفان های برفی به کار شما بیاید، خریداری نمائید.البته اگر شما سیستم و اصول سه لایه را نمی پسندید می توانید یک کت اما با قابلیت های لایه های  سه گانه تهیه کنید.

عموم کسانی که علاقمند به اسنو برد هستند ترجیح میدهند که لباسی را انتخاب کنند که بیشتر به بدنشان بچسبد چرا که این امکان را به آنها می دهد تا آزادانه حرکات مورد نظرشان را انجام دهند. علاوه بر آن در اکثر شلوار های مناسب برای اسنو برد برای محافظت بیشتر از زانو ها و نیز نشیمنگاه تقویت شده اند

نکته جالب توجه دیگر آنکه می توانید لباس مورد علاقه خودتان را نیز با اسپری های مخصوص  به یک لباس ضد آب تبدیل کنید.

 برخلاف تابستان و فصل گرما برای اسکی کرذن شدیدا به شما توصیه می شود که از پوشیدن لباس های کتانی خودداری کنید چرا که عرق بدن شما و نیز برف را به خود جذب میکند و در نهایت شما را از هدفتان در پوشیدن این لباس یعنی گرم و خشک ماندن دور می کند. بنا به همان دلیلی  که در بالا ذکر شد پوشیدن جوراب های پشمی و یا اکرلیک بهتر از جوراب های کتانی است. در پوشیدن جوراب به یک جفت بسنده کرده و سعی کنید با گرمای زیاد و ضخامت کم باشد و این را فراموش نکید که خود بوت اسکی به گونه ای طراحی شده تا پاهای شما از سرما مصون بماند. چند جوراب پوشیدن روی همدیگر در نهایت باعث می شود که پاهایتان تاول بزند. بد نیست که همیشه یک جوراب اضافه در کوله داشته باشید.  بعد از استراحت طولانی جوراب رزرو را با آن که در پا دارید عوض کنید.  این کار شما را  تازه و سرحال کرده و از تاول پاها نیز جلوگیری می کند.

 

لباس اسکی کودکان

مانند بیشتر لباس‌ها، انتخاب لباس اسکی برای کودکان- به دلیل رشد سریع آنها- سخت‌تر است.

  •   لباس‌های اسکی گشاد جادار که برای پوشیدن چند لایه لباس زیر آن مناسب است، خیلی خوب است.
  •  جیب‌های بزرگ هم برای کودکان ضروری است، در نتیجه کلاه و دستکش آنها زمان بیشتری دوام می‌آورد!
  •  دقت کنید که رویه لباس اسکی آنها حتما ضد آب باشد، چون بچه ها بیشتر سر می‌خورند و با برف تماس برقرار می‌کنند. افراد بزرگسال مثل بچه‌ها از از برف بالا نمی‌روند، بنابراین کمتر احتمال دارد که سقوط کنند و بیفتند، بنابراین جنبه ضد آب بودن لباس اسکی بزرگسالان نسبت به جنبه گرمایی و تبادل هوای لباس، از اهمیت کمتری برخوردار است

 

پوشاک اسکی در بازار ایران

در ميدان منيريه و خيابان سپه در تهران فروشگاه هاي متعددي را مي توان ديد كه به فروش لوازم ورزشي در رشته هاي تخصصي مي پردازند. باوجود اين كه منطقه را مي توان بورس اصلي لوازم ورزشي تهران دانست، اما فروشگاه هاي فروش لوازم اسكي در اين منطقه كم تر به چشم مي آيد، اما مي توان فروشگاه هاي عرضه و فروش لوازم اسكي را به صورت پراكنده در خيابان هاي شمال شهر تهران از جمله ونك، سنايي، شيراز، پاسداران و نيز منطقه شهرك غرب و ... مشاهده كرد.

 نكته قابل توجه اين كه به جز تعداد معدودي كارگاه كه فقط در زمينه توليد پوشاك مورد نياز در ورزش اسكي فعاليت مي كنند هيچ يك از لوازم و وسايل مورد نياز اسكي در ايران توليد نمي شود.

به گفته برخي از فروشندگان، لوازم ورزشي لوازم اسكي موجود در بازار ايران غالباً توليد كشورهاي اروپايي است. توليد لوازم اسكي در دنيا نيز در انحصار هشت كشور اروپايي از جمله فرانسه، ايتاليا، اتريش، آلمان، سوييس، سوئد، نروژ و اسپانيا قرار دارد كه ايران نيز يكي از بازارهاي فروش كالاهاي آن ها به حساب مي آيد.به غير از انواع مارك هاي اروپايي تجهيزات اسكي، از توليدات چيني نيز مي توان نام برد كه در بازار ايران با قيمتي حدود 20 تا 30 درصد پايين تر از مارك هاي اروپايي است.

 از مارك هاي مشهور و معتبر لوازم اسكي مي توان به «سالامون»، «هد»، «نيژ»، «روسيگنال» و «نورديكا» اشاره كرد.

 

بهاره حاجیها